O tym, skąd wzięła się nazwa „turki”, mówi legenda. W wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń (1683r.) wzięli udział powołani do „chłopskiego wojska” (piechota wybraniecka i łanowa) chłopi z danej wioski. Po odsieczy wiedeńskiej przebrani w zdobyczne orientalne mundury wrócili w rodzinne strony. Mogło to być w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę lub w Wielką Niedzielę. Ich przybycie wywołało ogromny popłoch. We wsi rozlegały się okrzyki: „Turki idą”. Powracający wojacy, nie zważając na nie, udali się prosto do kościoła, aby złożyć Bogu podziękowanie za szczęśliwy powrót, a potem zaciągnęli wartę przy Grobie Pańskim. Odtąd pełnili straż przy Grobie ubrani „po turecku”.
Od początku istnienia parafii w Zmysłówce w okresie od Wielkiego Piątku do rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania i w naszym kościele turki pełnią wartę przy Grobie Pańskim, ale także posługują w czasie liturgii.
Są to najczęściej starsi chłopcy i młodzi mężczyźni. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę ubierają się w granatowe mundury strażackie z przełożoną przez ramię i spiętą w pasie niebieską, granatową lub fioletową szarfą. Na niedzielną rezurekcję zakładają strój galowy wzorowany na mundurach wojsk Księstwa Warszawskiego: zielony mundur przyozdobiony na piersi różnokolorowymi sznurami i pomponami, biało-czerwona szarfa, na głowie okazała czapka z przypiętym ogromnym bukietem z białych sztucznych kwiatów przybranych zieloną paprotką. Przód czapki zdobi orzeł w koronie. Na spodniach naszyte biało-czerwone lampasy, a na dłoniach białe rękawiczki. Strój uzupełnia drewniana bądź (rzadziej) metalowa szabla. Zarówno w Niedzielę Zmartwychwstania, jak i w Poniedziałek Wielkanocny przed Mszą św. i po Mszy św. oddział turków pod dowództwem tzw. starszego pokazuje musztrę paradną, w czasie której orkiestra gra marszową muzykę. Do niedawna w naszej parafii w dni świąteczne oddział turków z muzykantami chodził także od domu do domu lub drogą przez wieś, prezentując skróconą musztrę i składając gospodarzom i gościom życzenia.
Od lat nie brakuje chłopców i młodych mężczyzn pragnących służyć w straży grobowej. Podtrzymują i przekazują tradycję, która niedawno została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Turki z naszej parafii należą do Stowarzyszenia „Turki Grodziskie” i co roku biorą udział w Paradach Straży Grobowych odbywających się w różnych miejscowościach przede wszystkim południowo-wschodniej Polski. ak